آموزش نوشتن رمان، چگونه رمان بنویسیم؟

رمان نوشتن سایت بیابنویس

بسیاری از ما در دوره‌ای علاقه‌مند به نوشتن رمان بوده‌ایم و شاید هنوز هم باشیم. به خصوص اگر خواننده رمان باشید، حتما به این فکر کرده‌اید که چرا خودتان یک رمان ننویسید؟

نوشتن رمان مخصوصا اولین رمان، آن طور که فکر می‌کنید کار ساده‌ای نیست. شما نمی‌توانید یک روز مداد به دست بگیرید و شروع به نوشتن رمان کنید. شما نیاز دارید که قبل از آن در این زمینه مطالعه کنید و مواردی را در نظر بگیرید.

در زیر چند توصیه برای شما آورده‌ایم به امید آن‌که بتوانیم ذهن شما را نسبت به نکاتی که باید هنگام نوشتن رمان در نظر داشته باشید کمی باز کنیم. ولی بدانید که مطالعه بسیار مهم است و با دانستن همین چند نکته شما نویسنده نمی‌شوید.

چند توصیه برای نوشتن رمان

مطالعه برای نوشتن سایت بیابنویس

برای نوشتن رمان باید با عناصر داستان آشنا شوید

شما باید با عناصر داستان مانند شخصیت‌ها، سوژه داستان، راوی داستان و ... به خوبی آشنا باشید. پس حتما قبل از نوشتن در این زمینه‌ها به اندازه کافی مطالعه کنید.

باید بدانید که چرا می‌خواهید بنویسید و اصلا چه چیزی می‌خواهید بنویسید

شما باید طراحی داشته باشید. باید برای نوشتن رمان، داستان و المان های آن را طراحی کنید. در واقع بدانید که چه چیز می‌خواهید بنویسید و چرا می‌خواهید بنویسید. طرح و موضوع اصلی داستان باید مشخص باشد و یک داستان کوتاه در ذهن داشته باشید. بعد می‌توانید آن را گسترش بدهید و یک رمان عالی بنویسید.

هنگام نوشتن رمان به جزییات داستان دقت کنید

جزییات داستان بسیار مهم است. شما باید شخصیت‌های اصلی داستانتان را مشخص کنید و اطلاعاتی از قبیل سن و غیره کاملا مشخص باشد. همچنین هر کدام از شخصیت‌ها باید رفتار و عملی که انجام می‌دهند، مقتضای سن و شرایطشان باشد. نپرداختن به این جزییات باعث می‌شود در رمان نوشتن، داستان شما غیر واقعی به نظر برسد و به دل ننشیند.

برای اینکه در هنگام نوشتن رمان بتوانید شخصیت‌ها را به خوبی بسازید باید رفتار آنها منظقی و بر اساس رفتار، سن، شرایط زندگی و .. باشد. اگر شما با انواع شخصیت‌ها آشنا نیستید می‌توانید از کتاب‌های روانشناسی در زمینه شخصیت شناسی، استفاده کنید.

به طور مثال شما نمی‌توانید در اوایل داستان بگویید قد این شخصیت کوتاه است و بعد در آخر داستان در جایی قد او را بلند ذکر کنید (البته اگر چند سال گذشته باشد امکان دارد).

شما باید همیشه در حین نوشتن حواستان به مواردی که قبلا نوشته‌اید باشد. درست آن است که شما شخصیت‌ها و مکان‌ها و جزییات این چنینی را قبل از نوشتن رمان کامل طراحی کنید و سپس اقدام به نوشتن کنید. مثلا می‌توانید خانه‌ای که شخصیت اصلی در آن زندگی می‌کند را روی کاغذ ترسیم کنید یا حتی چهره شخصیت ها و ... .

موضوع رمان را بشناسید

موضوعی که می‌خواهید در آن زمینه رمان بنویسید را باید بشناسید. به طور مثال شما نمی‌توانید بدون آشنایی با محیط بیمارستان، قوانین، بیماری‌ها و .. یک رمان بیمارستانی بنویسید.

یا نمی‌توانید بدون در نظر داشتن رفتارهایی که یک عاشق از خود در مواقع مختلف شان می‌دهد یک داستان عاشقانه بنویسید. در نتیجه اگر برای نوشتن رمان در زمینه‌ای اطلاعات کافی ندارید یا اطلاعات کافی را به دست بیاورید و یا اصلا در آن زمینه داستان ننویسید.

کتاب بخوانید

مطالعه برای رمان نوشتن

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند یک نویسنده خوب شوید خواندن آثار دیگران است. پس از خواندن کتاب غافل نشوید.

در نوشتن رمان آغاز داستان مهم است

برای نوشتن رمان و داستان، مخصوصا رمان نوشتن، بسیار مهم است که شما در ابتدای داستان خواننده را درگیر کنید. اگر شما نتوانید در ابتدای داستان خواننده را مشتاق کنید ممکن است بسیاری از مخاطبان خود را از دست بدهید.

با خودتان صحبت کنید

در حین طراحی و نوشتن رمان از خودتان سوال بپرسید. سعی کنید برای هر موردی خودتان را امتحان کنید. مثلا اگر یکی از شخصیت‌ها در پارک راه می‌رود و برگ‌های زرد درختان بر سر او می‌ریزند باید از خودتان بپرسید مگر پاییز است؟ به این صورت می‌توانید بسیاری از مشکلات داستان را رفع کنید. همچنین از خود بپرسید آیا این اتفاق در داستان مناسب است؟ گیرا است؟ اصلا بودنش به جذابیت داستان اضافه کرده است؟ و...

به ذهنتان استراحت بدهید

بعد از مدتی نوشتن رمان حتما کمی استراحت کنید و یا مثلا بعد از یک هفته نوشتن یک روز ننویسید. به این صورت ذهن شما آزاد می‌شود و شما می‌توانید بهتر بنویسید. در این دوره همچنین شما فرصت می‌کنید به آنچه تا به حال نوشته‌اید فکر کنید و مشکلات آن را برطرف کنید.

ناامید نشوید

تمرین نوشتن رمان بیا بنویس

ممکن است برای نوشتن یک رمان خوب مجبور شوید چندین بار نوشته‌های خود را دور بیاندازید پس هنگام رمان نوشتن ناامید نشوید و نوشته‌های بدتان را با بی رحمی تمام دور بیندازید.

سرسخت باشید

برای نوشتن رمان باید سرسخت باشید. ممکن است بیش از آنچه که حتی تصور کنید زمان و انرژی نیاز داشته باشد. ممکن است شما نیاز داشته باشید که فقط چندین ماه درباره زمینه‌ای که می‌خواهید رمان بنویسید تحقیق کنید. بنابریان ناامید نشوید و دست از تلاش برندارید.

No votes yet.
Please wait...