با کمیک (Comics) یا داستان مصور آشنا شوید

کمیک ،Comics

کمیک (Comics) که با نام داستان مصور نیز شناخته می‌شود، تصاویر متوالی‌ای هستند که یک داستان را تشکیل می‌دهند. همراه با تصاویر در کمیک، متن‌هایی در ابر در بالای سر شخصیت‌ها و افکت‌های صوتی مانند بنگ، شترق و...برای نشان دادن داستان و همچنین گفت‌وگوها نیز وجود دارد.

برای تولید یک کمیک دو نفر با هم همکاری می‌کنند، یک نفر داستان را می‌سازد و فرد دیگر تصاویر را ترسیم می‌کند. به کسی که کامیک را به تصویر در می‌آورد، کارتونیست می‌گویند. بیشترین تصاویر کمیک‌ها، نقاشی‌های کارتونی هستند.

داستان مصور ژاپنی

در واقع کمیک یک داستان است که ما می‌توانیم سریع آن را بخوانیم. در داستان‌ مصور، تصویرها در زاویه‌های مختلف و زیبا ترسیم می‌شوند و ارتباط خوبی با مخاطب برقرار می‌کنند.

مخاطبان کامیکس بیشتر رده سنی دهه 20 و بیشتر مذکر هستند. اما برای جذب مخاطبان مونث نیز تلاش‌های بسیاری شده که البته باعث جذب این قشر هم به داستان‌های مصور شده است.

داستان مصور یا کمیک

تاریخچه کمیک

برخی بر این باورند که می‌توان شروع کمیک را به دوران قبل از تاریخ و دوره غار نشینی دانست. اما Comics در اواسط قرن بیستم در آمریکا، اروپای غربی و ژاپن شکوفا شد.

دوره شکوفایی و روی کار آمدن کمیک‌ها به طور جدی با داستان‌های رودلفه تپفر در دهه 1830 و داستان مصور ماجراهای تن تن و میلو در دهه 1920 می‌باشد. همچنین در قرن سیزدهم کمیک به شکل مانگا در ژاپن شکوفا شد. اوسامو تزوکا در جنگ جهانی دوم نقش مهمی در معروف و محبوب شدن کمیک در ژاپن داشت.

داستان مصور ایرانی

  • مانگا: مانگا در ژاپن به تصاویر طنزآمیز گفته می‌شود که ویژگی خاصی دارند، مثلا چشمانی بزرگ یا موهایی با رنگ غیرطبیعی. شخصیت‌های مانگا مانند کارتون‌های ژاپنی که در تلویزیون مشاهده می‌کنید، شخصیت‌های خاصی دارند و در بعضی موارد اغراق می‌شود، مثل وقتی که گریه می‌کنند و آب اشک آنها مانند آبشار از اطراف چشم بیرون می‌آید و یا دهانشان بیش از اندازه متعادل برای فریاد کشیدن باز می‌شود.

مانگا یا کمیک ژاپنی

  • ماجراهای تن تن و میلو: یکی از کمیک‌های معروف است که به زبان‌های زیادی ترجمه شده است. تن تن یک خبرنگار است که در این داستان ماجراهای او و سگش میلو به تصویر کشیده شده است.

حتی گفته می‌شود که بسیاری از قهرمانان فیلم‌ها برگرفته از کمیک‌ها هستند. در وقع ابتدا یک شخصیت شبیه و یا دقیقا مشابه در یک کمیک شکل گرفته و بعد با معروف شدن آن، از آن شخصیت فیلم، بازی و ... ساخته شده و این قهرمانان بسیار هم پرطرفدار شده‌اند.

درون مایه کمیک‌ها

در ابتدا همان طور که از ریشه کمیک مشخص است، محتوا و درون مایه داستان‌های کمیک‌ها طنز بودند و داستان‌های مصور ابتدایی مانند باک راجرز، تارزان و ماجراهای تن تن نمونه‌ای از این داستان‌های مصور طنز و قهرمانانه هستند. اما بعدها موضوعات اجتماعی، اکشن و ... نیز وارد این عرصه شد.

کمیک مردعنکبوتی

علاوه بر اینکه به مرور زمان موضوع و محتوای کمیک‌ها تغییر کرد، زاویه دید، المان‌ها، طراحی و... نیز تغییر کردند.

شروع داستان مصور در ایران

شروع کمیک در ایران در سال 1340 توسط مجله کیهان بچه‌ها بود که شروع به چاپ داستان‌ مصور کرد، که این خود شروعی برای ورود کمیک به ایران بود، که قبل از آن رواج نداشت.

در دهه 1350انتشارت یونیورسال ماجراهای تن تن و میلو (که به بیش از 70 زبان ترجمه شده است) را توسط خسرو سمیعی ترجمه کرده و انتشار داد.

کمیک ایرانی

اکنون نیز کمیک‌ها بیشتر در قالب نرم افزارهای موبایل تهیه و انتشار می یابد.

انواع کمیک

کمیک روزنامه‌ای

کمیک‌هایی که در روزنامه‌ها چاپ می‌شود، عمدتا دنباله دار و دارای تعداد تصاویر زیاد نیستند. گارفیلد و فانتوم دو نمونه از معروفترین کمیک‌های روزنامه‌ای جهان هستند. در ایران نیز کمیک‌های روزنامه‌ای معروف چلچراغ و همشهری جوان  هستند.

کمیک مجله‌ای

کمیک مذهبی

این دسته از داستان‌های مصور به طور مرتب هر هفته، ماه و یا روز انتشار می یابند. تعداد صفحات متوسطی حدود 20، 30 یا 40 صفحه دارند و در دو یا سه شماره مجله به پایان می رسند.

در ایران معروف‎ترین داستان مصور مجله‎ای، مجله گل آقا و مجله جدید می‌باشد و در جهان مارول کامیکس، دی سی کامیکس از معروفترین‌های کمیک‌های مجله‌ای هستند.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...