سوژه برای نوشتن را از چه راهی به دست آوریم؟

فکر اولیه یا موضوع داستان

در مقاله قبلی توضیح دادیم که چطور و چگونه سوژه‌ برای نوشتن داستان کوتاه و یا رمان انتخاب کنید (برای مطالعه این مقاله اینجا را کلیک کنید). همچنین با ویژگی‌های سوژه مناسب برای نوشتن آشنا شدید. اما یک سوال: آیا باید منتظر بمانیم که یک اتفاق در زندگی ما بیافتد تا سوژه‌‌ برای نوشتن داشته باشیم؟ اگر چنین است که ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول بکشد و هیچ اتفاقی در زندگی ما به عنوان یک نویسنده نیافتد. در این صورت باید چه کنیم؟

برای به دست آوردن سوژه برای نوشتن علاوه بر تجربیات و دیده‌های شخصی راه‌های دیگری هم وجود دارد. یک نویسنده می‌تواند از گفته‌های دیگران و همچنین تجربیات آنها نیز، استفاده کند. ممکن است شما وقتی در حال خواندن یک روزنامه هستید، با خواندن خبر "ازدواج بعد از 20سال انتظار"، این مورد را برای نوشتن یک رمان مناسب بدانید. ممکن است هنگامی که پدربزرگ شما از خاطرات خود در جوانی صحبت می‌کند، بتوانید از یکی از این خاطرات برای نوشتن داستان استفاده کنید.

از کجا سوژه برای داستان انتخاب کنیم

در نتیجه شما می‌توانید از مطالبی که می‌خوانید یا می‌شنوید هم استفاده کنید. ممکن است شما همان تیتر روزنامه را با کمک تخیل خود گسترش دهید و با آن یک رمان 1000 صفحه‌ای بنویسید.

راه دیگر این است که شما با قدرت تخیل خود چیزی را بسازید که خارج از حالت معمول است. یک کار عادی روزانه را به یک مورد غیر عادی تبدیل کنید. برای مثال می‌توانید یک داستان تخیلی بنویسید که شخصیت اصلی داستان فردی است که قدرت ذهنی بالایی دارد و می‌تواند با ذهن خود اجسام را حرکت دهد. این فکر می‌تواند هنگام تماشای تلویزیون به ذهن شما برسد. وقتی که کنترل تلویزیون از شما دور است و شما آرزو می‌کنید ای کاش قدرتی داشتم که با چشمانم کنترل تلویزیون را به طرف خودم می‌آوردم.

راه‌های به دست آوردن فکر اولیه یا سوژه برای نوشتن

با توجه به توضیحات بالا، راه‌های به دست آوردن سوژه و فکر اولیه برای نوشتن داستان یا رمان شامل موارد زیر می‌شود:

  • تجربیات نویسنده
  • تجربیات دیگران
  • نوشته‌های دیگران
  • استفاده از قدرت تخیل و تبدیل کردن کارهای عادی و معمول به غیر عادی.

واقعیت یا تخیل؟

سوژه برای وشتن داستان یا رمان

 به نظر شما یک نویسنده باید تجربیات خود و یا تجربیات و نوشته‌های دیگران را همان طور که اتفاق افتاده بر روی کاغذ بیاورد؟

نویسنده می‌تواند برای به کار بردن سوژه برای نوشتن، عین آنچه که شنیده یا تجربه کرده را بنویسد. البته باید از قدرت تخیل خود نیز استفاده کند. شاید بارها برای شما پیش آمده که یک داستان را از زبان دو نفر شنیده‌اید، ولی نوع بیان یکی از آنها داستان را برای شما جذاب‌تر کرده است. پس نویسنده هم باید با قدرت ذهن خودش داستان و سوژه را گسترش دهد و جذاب‌ترش کند. علاوه بر این نویسنده می‌تواند از داستان فقط به عنوان فکر اولیه و سوژه برای نوشتن استفاده کند و کل داستان را با قوه تخیل خود بنویسد. در مثال بالا (خبر روزنامه: ازدواج بعد از 20سال انتظار)، نویسنده می‌تواند فقط از این تیتر به عنوان فکر اولیه و سوژه برای نوشتن استفاده کند و با کمک قوه تخیل خود داستانی را بنویسد، بدون آنکه حتی متن خبر را بخواند.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...