سوژه های داستان را چگونه انتخاب کنیم؟

سوژه برای نوشتن

زندگی همه ما اکثرا یک روال عادی دارد. صبح بیدار می‌شویم، صبحانه می‌خوریم، بعد سر ساعت مشخصی سرکار می‌رویم. سپس طبق روال هر روز تا ساعت مشخصی کار می‌کنیم، ممکن است برای ناهار هم یک روال عادی داشته باشیم. شب به خانه می‌آییم و تا آخر شب کنار خانواده به کارهایی مثل خوردن شام، تماشای تلویزیون و ... می‌پردازیم و سپس به تخت خواب می‌رویم.

مطمئنا تا وقتی که هیچ اتفاقی خارج از روال عادی نیافتد ما چیزی برای تعریف کردن برای بقیه نداریم. اما اگر یک روز سر کار متوجه شویم که همسر یکی از همکارانمان بیماری سختی دارد، مطمئنا ما هم شب آن را برای خانواده خود تعریف می‌کنیم. نویسنده نیز به همین صورت است، با این تفاوت که او آن داستان را برای کاغذ تعریف می‌کند. یک نویسنده با مشاهده یک اتفاق این چنینی آن را یک سوژه داستان در نظر می‌گیرد. به طور مثال وقتی یک نویسنده هنگام مشاهده بازی والیبال، چشمش به یک نوجوان می‌افتد که روی ویلچر است و با چه ذوق و شوقی بازی را دنبال می‌کند، به فکر می‌افتد که این را به یک سوژه داستان و یا یک رمان تبدیل کند. پس او خیال پردازی می‌کند. خیال پردازی می‌کند که این نوجوان به طور مثال از کودکی والیبال بازی می‌کرده و بعد از گذراندن دوره‌های والیبال به یک بازیکن حرفه‌ای والیبال تبدیل شده است، سپس در پی اتفاقی او فلج می‌شود و مجبور می‌شود با دنیای ورزش خداحافظی کند. اما فردی سر راه او قرار می‌گیرد و به او کمک می‌کند که استعداد جدیدی را کشف کند، او با کشف این استعداد به زندگی برمی‌گردد و فردی موفق می‌شود و....

موضوع برای نوشتن داستان

یک نویسنده با مشاهده هر اتفاق و یا هر ماجرایی، با قوه خیال خودش می‌تواند داستانی شگفت انگیز بسازد.

ویژگی‌های سوژه داستان

چگونه سوژه برای نوشتن انتخاب کنیم

سوژه داستان یا رمان ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  • همانطور که در بالا توضیح دادیم، سوژه داستان چیزی است که جز روند عادی زندگی و کارهای روزمره ما نیست.
  • سوژه باید قابلیت گسترش داشته باشد. در مثال بالا شما به راحتی می‌توانید این سوژه را به اندازه یک داستان کوتاه و یا رمان گسترش دهید. می‌توانید برای هر بخشی که در مثل بالا توضیح دادم مطالب زیادی بنویسید. مثلا این که چه اتفاقی افتاد در سن کودکی به والیبال علاقه‌مند شد. چه راهی را برای تبدیل شدن به یه والیبالیست طی کرد. چطور فلج شد. بعد افسردگی، چه زمانی و چطور با فردی که به او کمک می‌کند آشنا شد. حتی می‌توانید برای زندگی آن فرد نیز داستانی داشته باشید، و به همین صورت تا آخر. همان طور که می‌بینید که این سوژه قابلیت گسترش زیادی دارد.
  • یکی دیگر از ویژگی‌هایی که یک سوژه داستان باید داشته باشد، ممتاز و نو بودن آن است. سوژه نباید تکراری باشد. البته یک نویسنده توانا می‌تواند از یک سوزه تکراری استفاده کند ولی آن را از نگاه دیگر و با زبان دیگری بنویسد.

چند نمونه سوژه برای نوشتن

سوژه و موضوع برای نوشتن

در زیر چند سوژه را برای شما آورده‌ایم. اگر شما هم سوژه‌های نابی در سر دارید: اگر توانایی نوشتن داستان ندارید در بخش نظرات سوژه‌ها را بنویسید تا بقیه کاربران از آن استفاده کنند و اگر هم توانایی نوشتن دارید، باز هم سوژه‌ها را بنویسید، جالب خواهد بود که به یک سوژه داستان از چند نگاه پرداخته شود.

  • حیوانی (مثلا اسب) که به صاحبش نامه می‌نویسد.
  • فردی که با حیوان خانگی‌اش درد و دل می‌کند.
  • مادری که به خاطر مشلات زندگی، بچه خود را در خیابان رها می‌کند.
  • دختری که به خاطر از دست دادن خانواده‌اش در زلزله به فرزند خواندگی خانواده دیگری در آمده است.
  • پسری که برای نجات پدرش از مرگ، روح خود را می‌فروشد.
  • و....
Rating: 4.4/5. From 10 votes.
Please wait...