چگونه رمان نویسی را شروع کنیم؟

چگونه رمان نویسی را شروع کنیم؟

آیا برای شروع رمان نویسی آماد‌ه‌اید؟

شور و اشتیاق برای نوشتن و مخصوصا نوشتن رمان چیز خوبی است اما باید توجه کنید که سنگ بزرگ برداشتن نشانه نزدن است.هنگامی که تصمیم به نویسندگی و رمان نویسی می‌گیرید و طرح و موضوع رمان یا داستان خوبی در سر دارید باید به این نکته نیز توجه کنید. وقتی که می‌خواهید رمانی بنویسید باید طرح و موضوع رمان را به صورتی انتخاب کنید که بتوانید از پس آن بربیایید.

توجه کنید که شما برای رمان نوشتن، یک تازه کار هستید و برای نویسنده بزرگ شدن باید راهی طولانی بپیماید و تجربه کافی را کسب کنید. پس در ابتدا موضوع رمان را ساده در نظر بگیرید و بعد از آشنایی با نویسندگی و رمان نویسی آن را شروع کنید.

استعداد نویسندگی یک طرف ماجرا است و آشنایی با اصول و عناصر داستان نویسی طرف دیگر. شاید کسی با اولین رمانی که می‌نویسد بتواند موفق شود ولی این یک استثناست. نویسندگی چیزی نیست که شما برنامه ریزی کنید و بگویید مثلا روزی سه صفحه می‌نویسم و در تعداد مشخصی روز می‌توانم یک رمان 300 صفحه‌ای داشته باشم.

ممکن است شما بارها صفحاتی از رمان، فصل‌ها و یا حتی کل رمان را بنویسید و بعد به این نتیجه برسید که خوب نیست و آن را دور بیاندازید و دوباره شروع به رمان نوشتن کنید.

فکر نکنید راه آسانی در پیش رو دارید شما باید برای نوشتن رمان برنامه داشته باشید، باید ساعت‌هایی را اختصاص بدهید به نوشتن، مثلا بگویید من ساعت 10 هر شب به مدت یک ساعت را به نوشتن اختصاص می‌دهم. باید به نوشتن رمان عادت کنید، به این که وقت بگذاریید برای نوشتن.

نباید انتظار داشته باشید که شما فقط روزهای تعطیل را برای رمان نویسی وقت بگذارید و انتظار موفقیت داشته باشید. گاهی باید از تفریحات خود بگذرید برای نوشتن رمان. یک رمان حدودا یک تا 2 سال طول می‌کشد نوشته شود.

البته نباید زمان زیاد و بدون فاصله‌ای را به نوشتن رمان اختصاص دهید، باید فاصله‌ای بین رمان نوشتن شما باشد تا بتوانید به نوشته‌هایتان فکر کنید و آن‌ها را پردازش کنید ، مثلا ممکن است من امشب سه صفحه از رمان را بنویسم و تا فردا شب که دوباره برای نوشتن رمان اقدام کنم وقتی سر کار هستم یا تفریح یا ... و به نوشته ‌ایم فکر می‌کنم ببینم اصلا نوشته‌های خوبی نیستند و یا باید این قسمت از رمانم تغییر کند و یا حتی از نو نوشته شود. پس به هر قسمت از نوشته‌های رمانتان زمان دهید.

موضوع رمان چیست؟

موضوع رمان چیست؟

موضوع داستان در رمان نویسی مجموعه حادثه‌ها و پدیده‌هایی است که داستان را می‌آفرینند و درونمایه آن را تصویر می‌کنند. مثلا موضوع داستان داش آکل صادق هدایت امانتی است که در عهده فردی گذاشته می‌شود و اتفاقاتی که بعد از آن می‌افتد. داستان نویسی این نیست که شما کلمات را کنار هم بگذارید و داستان را خلق کنید، بلکه نیازمند برنامه ریزی است و این که بدانید ابتدا، میانه و پایان آن برای شخصیت‌ها و اتفاقات باید چگونه باشد که دچار سردرگمی نشوید.

طرح کلی آن را برنامه ریزی کنید، باید مشخص کنید چه شروع و چه میانه و همچنین پایانی برای داستان شما مناسب تر است. نیازی نیست که فصل به فصل را بنویسید، بلکه فقط در ذهن خود باید برای رمان نوشتن، برنامه ریزی کنید که چه اتفاقاتی می‌افتد و چگونه موضوع رمانتان پیش می‌رود(می‌توانید از فلش کارت‌ها هم استفاده کنید)، نباید به گونه‌ای باشد که خواننده سردرگم بشود و یا اتفاقات داستان شما با هم همخوانی نداشه باشد.

در رمان نویسی باید طرح کاملی از اتفاقات و شخصیت‌ها داشته باشید. نباید در نوشتن رمان، فصل به فصل داستان را بنویسید، بدون داشتن برنامه. در این صورت گاهی بعضی شخصیت‌ها و یا بعضی اتفاقات فراموش می‌شوند و اصلا شاید نیازی نباشد که در داستان باشند و یا برعکس نیاز باشد که بعدا به آنها بپردازیم ولی فراموش شود چون طرح مناسبی از داستان نداشته‌ایم.

با ما همراه باشید......

برگرفته از کتاب راهنمای رمان نویسی جمال میرصادقی

Rating: 2.8/5. From 5 votes.
Please wait...